KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6171493
*
nr 617 1493
Gouache
N Johansson, Komposition, 69x50
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 december 2009
kl 18:56:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/12 19:29:38
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition n johansson täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 617 1493
Gouache
N Johansson, Komposition, 69x50
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 21 december 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/12 19:29:38 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition n johansson täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12